Kraj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prokuratura przedstawiła byłemu posłowi Janowi Buremu trzy kolejne zarzuty związane z obsadą stanowisk w Najwyższej Izbie Kontroli - poinformował Tomasz Tadla, rzecznik prasowy katowickiej prokuratury.

W związku z tymi zarzutami katowicka prokuratura w sierpniu wystąpiła do Sejmu o uchylenie Buremu immunitetu. Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył rozpoznać tego wniosku.

W tym samym wątku prokuratura chce przedstawić zarzuty przekroczenia uprawnień także prezesowi Izby Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, b. wiceprezesowi NIK Marianowi Cichoszowi oraz wicedyrektorowi rzeszowskiej delegatury Pawłowi Adamskiemu. Całą tę trójkę chronią immunitety.

Jan Bury stawił się w katowickiej prokuraturze na przesłuchanie. Jak sam powiedział, miało to związek z obsadą stanowisk w Najwyższej Izbie Kontroli. Zdaniem prokuratury, Bury wraz z prezesem tej instytucji, Krzysztofem Kwiatkowskim, miał ustawiać wyniki konkursów na stanowiska dyrektorskie w NIK-u.

- Usłyszałem zarzuty. Odmówiłem składania wyjaśnień i nie przyznałem się do winy - powiedział po przesłuchaniu były poseł PSL.